Lifestyle Mom Hacks Simple Mom Hacks

17 Foods and Household Things You Should Buy In Bulk To Save Money

What types of products should you buy in bulk? From food to household supplies, here’s a list of things you should buy in bulk to save money and trips to the store, plus a few cost savings comparisons!

17 Foods and Household Things You Should Buy In Bulk To Save Money

Have you ever wondered about buying in bulk? There is definitely a strategy to be used; you don’t want to buy stuff that will expire before you can use it, and you don’t need an unnecessary items clogging up the space in your pantry and storage areas. We’ve come up with a list of the must-have things you should buy in bulk, most are necessities.

All of these things you should buy in bulk to save money are practical items you probably use often in your home, and have a minimum shelf life of 1 year. Read on and see how you should be saving some good money on these products!

17 Foods and Household Things You Should Buy In Bulk To Save Money

1. Rice

Most white rice varieties last quite a long time. I use rice in lots of my meals, so it’s good to have it on hand every week. If you do buy a big bag of rice, make sure you keep it sealed in an air tight container.

2. Meat

Meats can get expensive, so if you see a large package of meat, buy it! It’s easy to portion and freeze the meat that you’re not going to eat right away, lasting for up to a year!

3. Plastic ware

There are lots of plastics that can be purchased in advance in large quantities. If you use zipper bags, large freezer bags, saran wrap, and plastic utensils, buying the large pack is really a no-brainer! My favorite is this giant pack of Ziploc sandwich bags, I use them for everything.

4. Alcohol

Beer, wine, and liquor are cheaper when purchased together. A larger pack of beer will beat the price of a 6-pack any day. The same goes for cases of wine vs. a bottle, and larger bottles of liquor. Unopened alcohol usually lasts for over a year, make sure to check the label to be sure.

5. Diapers

This is probably one of the best things you should buy in bulk to save money for parents. Diapers can get expensive, so make it a little easier on yourself by buying the largest bulk packs you can find. the price per diaper is cheaper when you buy them in bulk. Surprised? I think not! Also, if you’re buying for the future, make sure to get a size up as your baby grows.

Compare these Pampers diapers prices, a 63% savings:

Pampers Baby Dry Size 2 diapers, 222 count box = $33.99, or 15 cents per diaper
Pampers Baby Dry Size 2 diapers, 37 count pack = $15.00, or 41 cents per diaper 

6. Cereal

Have you ever seen those big bags or multi-pack boxes of cereal? I sure have, and sometimes, they are priced close to what the single boxes are! Cereals have long shelf lives, so it’s ok to stock pile a few of your favorite boxes. As always, check the labels on each individual box to be safe!

7. Nuts

If you’re an almond, pecan, walnut, or peanut lover, you’ll be happy to know that they all have quite a long shelf life! Nuts can be expensive, so it makes good sense to buy them in large quantities for the price break. This 2 lb. bag of raw almonds is a favorite of mine, when properly sealed, most nuts can last up to a whole year.

8. Spices

One of my top must have staples in my pantry are various spices. I love the flavors of coriander, cinnamon, nutmeg, salt, white pepper, ginger, curry, thyme, paprika, and more. Many spices will last a long time in your pantry.

9. Cleaners

Laundry detergent, bleach, and other cleaners don’t really expire, so grab the biggest one you can find. There are tons of other cleaning supplies and things you should buy in bulk to save money. The price will be quite a bit lower than the smaller bottles!

Compare these Tide laundry detergent prices, a 38% savings:

Tide Liquid Laundry Detergent,  225 fl. oz.= $33.42, or 15 cents per diaper
Tide Liquid Laundry Detergent, 50 fl. oz.= $12.01, or 24 cents per diaper

10. Pasta

Dry pastas will keep for 1 -2 years, as long as it’s not opened. This is another staple that is easy to throw in many recipes. Store your dry, uncooked pasta in an air tight container to keep it fresh.

11. Flour

If you can get a good deal on flour, go for it! Flour lasts for up to 12 months in the freezer, and if you love baking, this tip will come in handy so that you always have flour on demand.

12. Popcorn

If you keep your popcorn kernels nice and dry in an air tight storage container, you’ll be able to keep them for years and pop them on demand. This is one of my favorite snacks!

13. Batteries

You can grab batteries of the sizes you use most in large quantities, they last a good 5 – 10 years when stored at room temperature. I use AA’s all the time, look at the price difference below.

Compare these prices for Duracell batteries a 34% savings:

Duracell AA Batteries, 10 pack = $8.35, or 74 cents per roll
Duracell AA Batteries, 40 pack = $19.69, or 49 cents each

14. Coffee

Did you know that you can store your whole coffee beans in the freezer to prolong their shelf life? You can, and when you do, they’ll last up to 2 years! I drink a lot of coffee, so this has to be my favorite things you should buy in bulk to save money. If you find a great deal on a large bag of whole bean coffee, grab it!

15. Light bulbs

If you have a lot of the same light bulbs in your home, buy a bunch of them in bulk quantities so you never have a problem when it’s time to replace one!

16. Soaps and shampoos

Lots of body care products have long shelf lives, but soaps, shampoos, and conditioners are going to be used a lot in my house for sure.

17. Paper products

These are toilet paper, paper towels, printer and copier paper, napkins, and so much more. think about all of the possibilities of the things you should buy in bulk to save money! The shelf life is quite long on these products, so go for the big pack! 

Compare these toilet paper prices, a 38% savings:

Angel Soft 48 double rolls of toilet paper = $21.99, or 46 cents per roll
Angel Soft 9 double rolls of toilet paper = $6.63, or 74 cents per roll

What other products do you always buy in bulk?

fresh-hot-cup-of-coffee-with-coffee-beans

SubscribeFacebook | Twitter | Instagram | Pinterest | YouTube | Google+ | Periscope

Leave a Comment

/* ]]> */